Latviešu English

Pieredze Latvijā


No laikraksta IZGLĪTĪBA un KULTŪRA 2011.gada jūn.

Dace Ziemele uzskatāma par vienu no Orfa vēstnesēm Latvijā- viņa šo metodiku praktiskajā darbā pielieto jau vairāk kā 10 gadus un ir "Orff mūzikas studijas" vadītāja. D.Ziemele stāsta, kāpēc sākotnēji izvēlējusies Orfa metodiku: "Dzīvojot Kanādā, paralēli klavierskolotājas gaitām, iepazinos ar dažādām alternatīvajām mūzikas mācīšanas metodēm un izvēlējos Orff, jo šķita, ka šī metodika ir kompleksāka, labāka bērniem, tad arī sāku to studēt." Latvijā diemžēl trūkst iespējas apgūt šo metodi, līdz ar to trūkst gan teorētiķu, gan praktiķu.

D.Ziemele stāsta Orfa metodes pamatlietas, ko izmanto arī savā ikdienas darbā ar pirmskolas un skolas vecuma bērniem: "Tā ir orķestrācija kādai dziesmai, kas nedrīkst būt pārāk izvērsta, vispiemērotākā ir tautas mūzika vai speciāli šai nodarbībai rakstīta mūzika. Ar instrumentu vai balss palīdžibu var izcelt dažādas dziesmas daļas, vārdus, taču visam ir bagātīgi jāturas kopā ostinato (vienmērīga atkārtošanās) veidā. Būtisks ir ritms- to var piesist ar roku, kāju vai citu ķermeņa daļu,var izmantot dažādus ritma instrumentus. Metodes stūrakmens ir- bērns muzicē ar visu ķermeni, ņemot talkā kādu ritma instrumentu, padarot šo muzicēšanas procesu iespējami saistošāku un interesantāku.

Orff metodes pamati lieliski darbojas pirmskolas izglītības iestādēs, taču gala rezultāts ir iespējams samērā komplicēts un ir pa spēkam vecākiem bērniem, sākumskolas skolēniem. Muzicēt ar visu ķermeni un reizē arī dziedāt- tas ir sarežģīts uzdevums. Uzdevumi bērniem palīdz augstā līmenī attīstīt ritma izjūtu. Lai labāk saprastu mūziku, ir jādarbina iztēle un sajūtas, piemēram, dziesmā par vēju ir skaidri jāsajūt vējš un sajūtas, kādas rodas tam pūšot.

D.Ziemele atzīmē, ka daudzi vecāki savus bērnus mērķtiecīgi ved uz Orff nodarbībām, viņi ir sapratuši šīs metodikas būtiskākos ieguvumus.

Viņas vadītājā skoliņā tiek rīkotas arī atvērtās nodarbības vecākiem, kad arī viņi var darboties kopā ar bērniem, tam nereti sekojot vecāku pārsteigums par to, cik patiesībā interesanti un grūti tas viss ir - nav viegli konkrēto ritmu, motīvu frāzi vai improvizāciju iespēlēt tam atvēlētajā laikā un vietā.

 

© Orff mūzikas studija, Kuģu iela 11, 204, 2st., Rīga LV-1048, tālr:26516010, email: studija@orff.lv